Cvičenie Qi Gong - zdravie, rovnováha a energia pre život

Qi Gong (čítame "či kung") je cvičenie, pri ktorom si precvičíme celé telo, rozdýchame sa a začneme sa ponárať do svojho vnútra, do stavu meditácie. Je to cesta ako dokážeme dostať svoje telo do harmónie a posilniť sa v každom ohľade bežného života.

Čínska medicína a jej história siaha ešte do obdobia spred nášho letopočtu. V tomto období sa vytvoril veľmi komplexný systém liečby, od pasívneho prijímania terapie akupunktúrou, masážami TuiNa a užívaním bylinných zmesí (fytoterapia) po aktívnejšiu samoliečbu stravou a najaktívnejšiu liečbu cvičením a meditáciami.
Qi Gong (čítame "či kung") je cvičenie, pri ktorom si precvičíme celé telo, rozdýchame sa a začneme sa ponárať do svojho vnútra, do stavu meditácie. Je to cesta ako dokážeme dostať svoje telo do harmónie a posilniť sa v každom ohľade bežného života.
Z čínštiny Qi Gong ( 氣功) znamená životná energia (Qi) a práca alebo cvičenie (Gong), takže doslova to znamená cvičenie podporujúce životnú energiu.
V modernej dobe existuje mnoho rozdielnych štýlov Qi Gongu, ale pri každom z nich platí, že cieľom je dostať sa zo zlého, nerovnovážneho stavu do stavu zdravia a kľudnej, vyrovnanej mysle a udržať sa tam.
Na rozdiel od bežného cvičenia, pri Qi Gongu nie je cieľom dostávať sa stále ďalej a ďalej fyzicky, ale je daná stabilná zostava cvikov, ktoré opakovaním privedieme k majstrovstvu a keď začneme robiť pohyb dokonale, môžeme sa začať sústreďovať na dýchanie a nakoniec dosiahnuť meditačný stav a ovládnuť energiu v nás a v okolí.


"Načo sa stále hnať za niečím novým, radšej sa treba poriadne naučiť to, čo už vieme".


Cvičenie Qi Gong vytvára plynulý tok našej energie v tele, takže každá časť tela bude rovnako silná, energická a všetka potrebná výživa dorazí na to miesto, kde telo potrebuje práve niečo opravovať, posilniť alebo len udržiavať v zdraví. Podstatou cvičenia je práca s telom, dychom a mysľou. Cvičenie stimuluje a zlepšuje obeh energie v tele. Pravidelné cvičenie odstraňuje energetické bloky a stagnácie, čo dovolí voľné prúdenie energie Qi. Toto zase podporuje liečenie a celkovo dobré zdravie. Ako sa dostávame do rovnováhy, telo sa dostáva na vyššiu úroveň a celý systém sa začína "upgradovať".

Pre začiatočníka je dôležité vedieť:

Uvedomenie si vlastného tela - pri každom cvičení je dôležité vnímať svoje telo a Qi Gong nie je výnimkou. Cvičenie stimuluje cirkuláciu Qi a krvi v tele. Toto dosiahnete najefektívnejšie vtedy, keď si dokážete uvedomiť váš postoj, polohu tela a uistiť sa, že pohyby robíte správne.

Regulované dýchanie - Qi Gong vo svojej praxi požaduje od cvičenca najmä prirodzené, uvoľnené dýchanie. Správne dýchanie zvyšuje pocit relaxácie a precítenie energie. Zato nesprávny spôsob dýchania môže spôsobiť napätie a stagnácie, takže je dôležité si uvedomovať, ako dýchame. Niektoré Qi Gongové cviky si vyžadujú zosynchronizovať výdych a nádych s pohybom, ale treba mať na pamäti, že dych nesmieme nijako siliť či obmedzovať.

Sústredená myseľ - Qi Gong sa dá cvičiť úplne bezmyšlienkovito, ale niektoré cvičenia si po nás vyžadujú pozornosť. Byť prítomný mysľou tu a teraz je jedno zo základných cvičení dôležitých pre bežný život. Počas cvičenia by sme nemali myslieť na to, čo sa deje doma alebo v práci, či sa nudiť. Mali by sme vnímať pohyb, uvedomovať si, čo znamená a časom precítiť samého seba a energiu sveta okolo.

Prirodzene a uvoľnene - Qi gong nemá v sebe nádych prekonávania sa či napätia a tlačenie svojho tela do extrémnych polôh. Toto cvičenie je bezbolestné a nemôže spôsobiť žiaden úraz, preťaženie šliach, zvrtnutia, bolesti kĺbov alebo svalov. Postupom času, keď nás telo a myseľ pustia ďalej, techniku zdokonaľujeme.


Pravidelné precvičovanie - Dôsledné praktizovanie Qi Gongu je kľúčom k dosiahnutiu zdravia. Qi Gong je opakom uponáhľaného a vystresovaného života tejto doby, a jeho praktizovaním si vytvárame rovnováhu v živote. Prospešnosť tohto cvičenia sa dostaví až po dlhšom čase pravidelného tréningu. Naše zdravie sa bude postupne zlepšovať, budeme silnieť, dopad stresu na nás bude slabší a my sa budeme vedieť rýchlejšie a lepšie uvoľniť.
Qi Gong je vhodný pre každého. Jeho hlavné výhody sú:

  • Qi gong je prospešný všeobecne na prevenciu chorôb a na posilnenie chorého tela.

  • Cvičenie Qi Gongu nám predlžuje život a pôsobí omladzujúco.

    Qi Gong zlepšuje cirkuláciu Qi a krvi v tele.

    Qi Gong pomáha uvoľniť stres a napätie. Celkovo podporuje prácu centrálneho nervového systému.

  • Qi Gong udržuje kĺby a šľachy silné a pružné.

  • Qi Gong podporuje dobré trávenie a dobrý spánok.



Cvičenie na prebudenie meridiánov

Meridiánové alebo orgánové cviky sú zamerané na precvičenie a posilnenie meridiánov, zvýšenie prúdenia energie v orgánoch človeka. Zobudíme spiace orgány a necháme energiu voľne prúdiť! Uvidíme, ako nám za to naše telo poďakuje.

Cvičením týchto cvikov neposilňujeme svaly ani nespaľujeme tuky ako pri bežných cvičeniach, ale uvoľňujeme energetické dráhy tak, aby plynule prechádzala energia, nedochádzalo k energetickým blokom, a teda aj k problémom jednotlivých orgánov ležiacich na meridiánoch. Pravidelným cvičením týchto cvikov predchádzame únave aj rôznym chorobám. Každá energetická dráha ovplyvňuje aj pohybovú sústavu, ktorá sa nachádza v blízkosti daného meridiánu. Cviky sú stavané tak, aby mohli uvoľniť energiu, uvoľniť svaly, kĺby a pozitívne tak pôsobiť nielen na svalový a kĺbny aparát, ale aj na spriechodnenie dráhy. Jednotlivé cviky slúžia aj ako pomôcka na včasné diagnostikovanie problémov v meridiánoch. Čím ťažší je pre nás daný cvik, čím náročnejší až bolestivejší je pre nás cvik, tým väčší problém v danej dráhe, teda aj orgáne máme.
Pri cvičení vychádzame zo základnej pozície a v cieľovej pozícií sa snažíme vydržať na tri nádychy a tri výdychy, dýchame plynulo a pokojne. Ideálne je si pri cvičení vizualizovať priebeh dráhy alebo si aspoň predstaviť orgán, ktorému spriechodňujeme tok energie. Cvičiť je najideálnejšie ráno alebo večer. Začíname cvikom na uvoľnenie toho orgánu, ktorý je aktivovaný v danej hodine, riadime sa teda orgánovými hodinami podľa čínskej medicíny.

Pravidelným cvičením tejto zostavy obnovíme priechodnosť energetických dráh a pozitívne ovplyvníme funkcie, ktoré plnia. Stuhnuté svaly sa zrazu uvoľnia, budeme sa cítiť plní energie, vzpružíme telo, uvoľníme boľavé kĺby. Pravidelným precvičovaním celej zostavy docielime harmonizáciu celého tela a pružnosť nášho CORE (stredu tela - oblasť panvy, brušného svalstva a chrbtice). Zároveň sa naučíme preciťovať a počúvať, čo nám chce telo povedať. Každé ďalšie cvičenie bude ľahšie a jednoduchšie. Najideálnejšie je túto zostavu zvládnuť ako komplexné cvičenie, teda naraz. Harmonizujeme tým tok energie v celom organizme a predchádzame vznikajúcim problémom.

OBRÁZKOVÝ PREHĽAD CVIKOV ORGÁNOVEJ SÚSTAVY:
Cvičíme každý deň celú zostavu cvikov ráno alebo večer. Začíname pozíciou podľa toho, aký orgán je v danom čase aktívny - časové rozpätie uvádzame pri každom cviku v zátvorke. Ak teda cvičíme ráno o šiestej, aktívne je podľa informácie v zátvorke pod obrázkom hrubé črevo, začíname teda cvičením 2, prejdeme všetky pozície a končíme cvičením 1.

Autorka: Mgr. Karina Homzová

Na požiadanie naučím túto cvičebnú zostavu prakticky.

Emília Králová


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky