Meditácia

**********************************
**********************************

Bez meditácie to nejde! Naše telo aj psychika si prirodzene navodzujú stavy, ktoré môžeme prirovnať k meditatívnemu. Je to akýsi sebazáchovný inštinkt, ktorým sme my, ľudia, vybavení, aby sme prežili. Ide teda o niečo, čo je našou súčasťou. Zisťujeme však, že pod vplyvom mnohých podnetov, ktoré narúšajú integritu nášho sebavnímania a našu celistvosť, nás tieto spontánne meditatívne stavy prestávajú harmonizovať.

Postupne nám ubúda čas a priestor, kde by sa tieto pre nás tak prirodzené mechanizmy mohli spúšťať. Svojím často hektickým spôsobom života im jednoducho nedáme príležitosť. Ak sa nám už takýto stav podarí navodiť, sme zvyčajne tak unavení alebo predráždení, že celý sebazáchovný proces prebieha akoby len na povrchu. Inými slovami, potrebujeme zachrániť to najdôležitejšie, aby sme mohli fungovať ďalej. Do tejto núdzovej situácie sa dostať nechceme, aj keď väčšina z nás takto žije každý deň. Ak sa necítime na to, aby sme si predstavovali, začneme hľadať okolo seba, čím by sme si mohli život spríjemniť. Tak, aby naša mentálna aj fyzická výkonnosť bola na takej úrovni, aby sme mohli pokračovať rovnakým alebo podobným spôsobom života. Pre mnohých je predstava, že skutočné zdroje sebazáchovy sú vo vnútri nás samých, nemyslliteľná. Stále hľadáme zdroje či vinníkov našich úspechov a neúspechov vôkol nás. Na hľadanie a objavovanie, ako inak žiť v našom každodennom živote tak, aby sme si zachovali svoju výkonnosť a zdravie, je veľmi prínosné zaraďovať do svojho života čas venovaný meditácii.

.Dôležité pozorovanie myšlienok.

Meditácia si nevyžaduje žiadne úsilie. Žiadne snahy niečo dosiahnuť. Je to "obyčajné" bytie. A to napríklad aj s množstvom myšlienok a emócií, ktoré sa nám preháňajú hlavou a telom. Myšlienky a emócie sú ako vlak s mnohými vagónmi, ktoré v meditácii opodiaľ železničného koridoru len pozorujeme. Neriešime, koľko vagónov ešte bude. Čo ktorý z nich preváža. Akú majú farbu či aký vydávajú zvuk. Len pozorujeme. A práve rola nezúčastneného pozorovateľa je v prvých fázach praktizovania meditácie veľmi dobrým pomocníkom. Časom aj on bude pozorovaný a potom pozorovateľ úplne zmizne.

Stretávame sa sami so sebou
Meditácia nám prináša stretnutia samých so sebou. Na úrovni tela, mysle, dychu. Naša pozornosť je úplne prítomná a postupom času sa stáva jemnejšia na vnímanie všetkého, čo nás v ten moment fyzicky aj mentálne vytvára. Postupne sa učíme vnímať seba samého bez hodnotenia. "Len sa pozeráme." Na toto pozeranie v meditácii nepoužívame zrak. Je to vnútorný pohľad. Tento proces by sa dal popísať ako hľadenie hlbokou koncentráciou pozornosti. Všetky naše zmysly, ktoré sú využívané na interakciu s naším okolím sa počas meditácie "obracajú" dovnútra. Nastáva tak úchvatná "podívaná" na NIČ. Áno, na NIČ. To je vrcholom meditácie. Nie je tam nič a súčasne je tam nepredstaviteľné všetko. Pokúsime sa tento veľmi zaujímavý a príjemný stav popísať. Pri prvých krokoch v praktizovaní meditácie sa zvyčajne prostredníctvom svojho postupne hlbokého sústredenia stretávame so svojím telom. Vnímame jeho uvoľnenie, napätie, únavu... Postupne budeme svojou pozornosťou "sedieť - spočívať" vo vnútri nášho tela. Jeho stavy, časom smerujúce k úplnému uvoľneniu, len pozorujeme. Nepozorujeme, kde je napätie, či je niečo väčšie alebo menšie, ako by sme si želali. Len sme. V tomto stave sa nám otvárajú úplne nové spôsoby vnímania svojho tela, jeho rezerv, potenciálu aj deficitu. Bez najmenšieho hodnotenia. Takéto stretnutie so sebou samým z úplne nového uhla pohľadu zvyčajne ponúka objavenie vlastných netušených možností. Veľmi podobné je to aj s našou psychikou, nervovou sústavou. A našimi schopnosťami, zručnosťami. Jednoducho s naším životným potenciálom. Je to stretnutie so sebou samým. Prechádzanie sa v nádhernej záhrade s doposiaľ netušenými plodmi. V našej záhrade! Mnohí z nás z nej počas svojho života poznáme len malý zlomok.

Odstraňujeme stres
Počas meditatívneho stavu sa vytvárajú podmienky pre úplné eliminovanie stresu. V našom tele sa začína meniť vnútorné prostredie. Harmonizujú sa hormonálne procesy. Upravuje sa krvný tlak aj trávenie. Opäť sa navodzuje plnohodnotné okysličovanie organizmu. Harmonizuje sa psychika. Stabilizuje sa koncentrácia pozornosti. Skvalitňuje sa pamäť. A to je len veľmi úzky pohľad na účinky meditácie. Ak sa nám v živote darí a všetko sa odvíja podľa našich predstáv alebo aspoň veľmi blízko nich, zvyčajne nemáme potrebu objavovať nové, netušené zdroje ukryté v nás. Zajtrajšok môže byť odlišný od dnešného, pre nás príjemného dňa. V núdzi sa zdroje hľadajú omnoho náročnejšie. Aj keď to nie je možné úplne tvrdiť. Práve až v núdzových situáciách, kedy sa človeku pod vplyvom stresu, ochorenia, konfliktov rúca zdravie, vzťahy a život, stáva sa častokrát omnoho vnímavejší na hľadanie čohosi, čo by mu opäť vrátilo pohodu a pokoj. Ak sa naučíme aspoň základy meditácie, potom keď ju budeme raz potrebovať, akoby sme našli. Veľmi nám môže zjednodušiť najrôznejšie životné obdobia. Praktizovaním meditácie sa chránime. Aby sme pod vplyvom životného štýlu neprehliadli naše nesmierne zdroje. Aby sme, ak v našom živote nastane "stav núdze", boli aktívne vybavení na upokojenie a využitie nového vnímania a nových uhlov pohľadu, ktoré praktizovanie meditácia otvára. Jej pôsobenie na naše telo aj psychiku je nesmierne priaznivé. Veľa sa toho píše o prevencii. A tak preventívne cvičíme, trénujeme pamäť, mnohými spôsobmi sa staráme o svoje zdravie. Z môjho pohľadu je pomalé, postupné praktizovanie meditácie jedným z najprínosnejších preventívnych prístupov k nášmu zdraviu a celkovo k životu

.Netreba hodiny tréningu
Na svete jestvuje množstvo meditácií a prístupov k ich praktizovaniu. V základe sú všetky o zastavení toku mysle a celkovom upokojení. Nemusíme sedieť v predpísanom meditatívnom sede a venovať tejto činnosti hodiny. Veľmi často aj niekoľkosekundové zastavenie toku mysle je výborným začiatkom pre hlbšie spoznávanie vplyvov a účinkov meditácie pre náš život. S meditatívnymi stavmi sa stretávame v najrôznejších životných situáciách. Naše zmysly nám poskytujú mnohé vnemy, ktoré sú akýmisi bránami do navodenia meditatívneho stavu, teda stavu, ktorý je priaznivý pre naše zdravie. Napríklad keď sa rozhliadneme po nádhernej prírode. Keď pocítime príjemnú vôňu. Keď ochutnáme niečo lahodné. Keď zaznejú tóny príjemnej hudby alebo zvuky prírody. Keď zažijeme nežný dotyk milovanou osobou... A mohli by sme spomenúť mnoho podobných životných situácií, ktoré priamo nabádajú prežiť moment intenzívneho a často hlbokého meditatívneho zážitku. Ale jedlo v časovom strese. Návšteva hôr zameraná na rýchle zdolávanie vrcholov. Obklopujúci hluk prevládajúci nad tichom a pokojnými tónmi. Málo vnímané či odopierané dotyky. Inými slovami, máme príležitosť stávať sa vedomejší a byť tak bližšie k zastaveniu toku mysle a deštruktívnych procesov kažodenného života. Možnosti, ktoré sa nám praktizovaním meditácie otvárajú, sú veľmi široké a často až nepredstaviteľné.

Autor: Mgr. Roman Řežáb


Serrapeptáza - malý veľký zázrak.

15.2.2019


SERRAPEPTÁZA je nazývaná "Miracle enzýme" (Zázračný enzým). Je to výnimočný dar od matky prírody na liečbu bolesti a chronického zápalu. Rozkladá mŕtve tkanivá, cievne pláty a zápalové látky všetkých druhov, krvné zrazeniny a cysty. Enzým, má protizápalové a čistiace účinky a taktiež účinky proti bolesti.

Výroba enzýmu Serratia je absolútne nevyhnutná pre prežitie priadky morušovej. Ako náhle sa húsenica priadky morušovej zatočila do svojej kukly, dokončila tak svoju transformáciu do štádia, kedy sa nachádzala vo vlastnej tzv. pasci silných hodvábnych nití a zomrela by, keby nebolo enzýmu Serrapeptáza. Vzhľadom k svojim silným vlastnostiam - rozpúšťať proteín, tento enzým doslova rozpúšťa proteínové molekuly, ktoré tvoria hodvábny zámotok, čo priadke umožňuje pomaly uniknúť z tohto zámotku (kukly).

Enzým Serrapeptáza je veľmi špecifický, pretože rozpúšťa len neživé proteíny podobné tým nájdeným v kukle, nie živé tkanivá, ktoré tvoria novo transformovaného živočícha.

Enzým má širokospektrálne účinky, predovšetkým pri liečbe:

  • srdcových a cievnych ochoreniach
  • cystickej fibróze prsníkov
  • osteoporóze
  • zápale kĺbov, artritíde, reumatoidnej artritíde
  • astmy
  • vysokého krvného tlaku
  • migrény a bolestiach hlavy
  • cukrovke typu II a diabetickej polyneuropatii
  • zápalov rôzneho druhu
  • ochorenia čriev
  • skleróze multiplex
  • úrazov a športových úrazov
  • pooperačných vnútorných, ale aj vonkajších rán.

ZDRAVOTNÉ VÝHODY SERRAPEPTÁZY:

Účinky Serrapeptázy boli preukázané pri znižovaní bolesti a zápalu. Serrapeptáza môže byť nápomocná aj pre:

  • respiračné choroby
  • riedenie hlienu (uši, nos a krčné mandle)
  • bolesť a zápal spojený s artritídou a aterosklerózou

V súčasnej dobe výskumníci vysoko hodnotia aj schopnosti tohto enzýmu pri podpore kardiovaskulárneho zdravia analýzou úlohy Serrapeptázy v prevencii rozvoja arteriálneho plaku.




CORIOLUS VERSICOLOR 

    Outkovka pestrá.

V Číne bol vysoko uznávaným liečivom na cisárskom dvore a to hlavne pre svoje vitalizujúce pôsobenie ako na  ľudské telo , tak aj na myseľ. Súčasné výskumy potvrdzujú antivírusové a antibakteriálne účinky .Rovnako sa dá použiť ako doprovodná liečba pri nádorových ochoreniach.

Coriolus výrazne stimuluje imunitu, pomáha telu zbaviť sa mikroorganizmov, čo do nášho ,,repertoáru,, nepatria , rôznych vírusov a baktérií -  v tejto funkcii je  jedinečný , až nenahraditeľný.  Čistí telo od herpes vírusov, čo pozná veľa ľudí ako neriešiteľný problém.  Coriolus to dokáže  a ešte omnoho viac.  Stimuluje a posilňuje náš imunitný systém, priam ho buduje do vyššej úrovne kvality. 

Goji: Osvedčené RADY bioterapeuta

Kustovnica čínka alias goji (godži) je vynikajúca nielen pre mužov stredného veku.

Keď prvýkrát uvidíte plody kustovnice čínskej (Lycium chinense, goji, kou-čchi), budete mať pocit, že ich odniekiaľ poznáte. Príbuzná tejto rastliny kustovnica cudzia (Lycium barbarum) totiž rastie aj u nás na železničných násypoch, stráňach alebo v živých plotoch. Kustovnica čínska je tŕnistý ker s previsnutými vetvami, ktorý kvitne drobnými tmavofialovými kvietkami a má jasnočervené plody. Kustovnica sa rýchlo rozrastá a slúži ako úkryt aj potrava pre vtáky. V Číne sa na liečebné účely používajú aj plody kustovnice cudzej.

Populárne bobuľky
V Číne bolo používanie drobných oranžových bobuliek kustovnice čínskej prvýkrát zaznamenané už okolo roku sto nášho letopočtu. A odvtedy ich sláva neustala. Goji veľmi dobre pozná každý Číňan a určite vám rád prezradí, že sú vhodné predovšetkým pre mužov v stredných rokoch. Ale nielen pre nich. Podľa tradičnej čínskej medicíny majú goji sladkú chuť, neutrálnu povahu a pôsobia na meridiány pečene a obličiek, zlepšujú zrak, ktorého ostrosť podľa čínskej medicíny závisí práve od kondície pečene. Muži v strednom veku potrebujú často posilniť jin pečene a obličiek, najmä ak ich doposiaľ neuvážene vyčerpávali, napríklad pričastým sexom či nadmerným požívaním alkoholu.

Moderné výskumy
Múdrosť starých Číňanov potvrdil aj nedávny výskum plodov kustovnice čínskej. Bolo zistené, že kou-čchi podporujú imunitnú odozvu organizmu a redukujú počet antigénov, ktoré súvisia s alergickými ochoreniami. Z tohto dôvodu sa využívajú aj pri liečbe lupienky. Kustovnica tiež priaznivo ovplyvňuje imunitu a krvotvrbu.

Vedci skúmali aj afrodiziakálne účinky plodov kustovnice. Keď muži, ktorí mali problém s potenciou užívali goji alebo likér z nich pripravený, Goji zvýšila sa hladina mužských pohlavných hormónov v ich krvi a muži boli vitálnejší. Na prípravu odvaru sa odporúča asi 6 - 18 g sušených plodov denne. Plody Lycium chinensis a Lycium barbarum sa zvyčajne v liečebných formuliach kombinujú s ďalšími bylinkami.

Vzácne látky
Goji obsahujú betakarotén, vitamín C, vitamíny B1 a B2, betaín a ďalšie látky. Práve betaín podľa výskumov priaznivo ovplyvňuje chronické ochorenia pečene a priaznivo pôsobí na regeneráciu buniek pečene. Pečeň využíva betaín na to, aby vyrábala cholín, ktorý upokojuje, zlepšuje pamäť a chráni proti stukovateniu pečene. Je pravdepodobné, že aj plody kustovnice, ktorá rastie u nás, majú priaznivé účinky. Táto rastlina je však z farmakologického hľadiska u nás stále nepreskúmaná, radšej siahnime po osvedčenej kustovnici čínskej.

Autor: Vladimír Ďurina

Je to veľmi jednoduché. Stačí každé ráno ako prvý úkon po zobudení dať si do úst ,,hltík,, prírodného oleja , napr. sezamový, konopný, atď. a tento neprehltnúť, ale žblnkať v ústach asi 5-10 min. Vznikne postupne hustejšia masa a tú vypľujeme. Vypláchneme dobre ústa a je to hotovo.

Tento spôsob liečenia je založený na tom, že na nohách a rukách sa nachádzajú tzv. reflexné body, ktoré zodpovedajú jednotlivým orgánom, funkciám a častiam tela. Pôsobenie tlaku na tieto miesta povzbudzuje tok energie telom, upravuje funkciu nervov a prekrvenie, uvoľňuje celkové napätie a povzbudzuje telesné orgány k správnej činnosti.

Stará povesť hovorí o čínskom cisárovi, ktorý sa nebál ničoho okrem smrti. A tak poslal svojich poslov do všetkých kútov krajiny, aby sa od najstarších ľudí dozvedeli recept na dlhý život.

Telové a ušné sviečky poznali a používali už naši predkovia v Číne, Indii, Egypte, Tibete, ale aj indiáni a iné kultúry. Ich použitie je veľmi jednoduché a praktické. Terapeut prikladá sviečku priamo na problematickú časť tela, alebo na akupunktúrne body. Sviečka je vyrobená z plátna namočeného do včelieho vosku a jej lievikovitý tvar umožňuje...

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky